Till innehåll på sidan

Söka till Aspuddens skola

Vi kan inte ha öppet hus för er men svarar gärna på dina frågor om Aspuddens skola!

Den 15 februari är sista dagen för att söka skola till läsåret 21/22. Alla ansökningar görs digitalt genom att du går in på Stocksholms stads hemsida. Söka skola.  

Aspuddens skola är en F-9 skola som ligger mitt i det gröna Aspudden med goda förutsättningar och närhet till såväl olika naturterränger som idrottsplats och historiska marker som Nobels gamla byggnader i Vinterviken. Skolan startade sin verksamhet 1948 och den vackra gula tegelbyggnaden i B- och C-huset är välbevarad och har en tidstypisk arkitektur. Skolans inner- och yttermiljöer är tilltalande och bjuder till daglig rörelse med såväl en multiarena som klätterställningar och naturområden att röra sig i. Rutiner och traditioner finns med syfte att stärka identitet och Vi-känsla. Skolmaten tillagas i egen regi på skolan för att erbjuda elever och personal en näringsriktig lunch och mellanmål. Vi tillagar även mat till närliggande skolor.

Om du har frågor om skolan kan du vända dig till någon av följande biträdande rektorer:

MIkaela Sjögren (F-3); mailadress: mikaela.sjogren@edu.stockholm.se

Anna Levén (4-6); mailadress: anna.leven@edu.stockholm.se

Annika Ranby (7-9), mailadress. annika.ranby@edu.stockholm.se

Heléne Wåhleman (7-9); mailadress: helene.wahleman@edu.stockholm.se

 

Välkommen att söka till oss!

Dela:
Kategorier: