Välkomstbrev för Aspuddens skolas mellanstadieklasser

Hej!

Äntligen är längtan över och vi får varmt välkomna alla nya och gamla elever på måndag den

20 augusti kl. 09.00, till ett nytt läsår med lärande tillsammans här hos oss på Aspuddens skola. Vi hoppas att ni alla har haft en riktigt bra sommar med fina upplevelser och roliga minnen, med många tillfällen till avkoppling och tid med nära och kära.

På måndag den 20 augusti träffas vi alla ute på skolgården. Där kommer era lärare att ha skyltar med era klassbeteckningar, som ni ska gå till. Då vi är flera vuxna som arbetar på mellanstadiet, kommer vi att hjälpas åt, så att alla hittar och kommer till rätt lärare och klassrum. En del förändringar har skett under sommaren och nedan presenteras mentorerna med namn och vilka klasser de ska ha:

Mentorer

4A  Malin Aronsson

4B  Ishrak Marajj, börjar den 10 september. Undertiden är Christian Stulen vikarie.

4C  Dick Rödin Söderström

4D  Emrah Sönmez (vikarie för Anna Danielsson under läsåret 18/19)

 

Mentorer

5A  Monica Petersson

5B  Ricardo Aponte (vikarierar för Christian Wallén under HT18)

5B  Giannis Tsombos, medmentor 

5C  Marcus Danielsson

5D  Siri Fransson

 

Mentorer

6A  Miah Lillvall

6B  Jenni Boss

6C  Kina Geijer

6D  Sofia Andersson

 

Övriga lärare/personal i mellanstadiet

Tim Ullman, lärare i musik

Klara Kugelberg, lärare i musik

Hans Källén, lärare i engelska och tyska

Sanaz Arash, lärare i engelska

Marita Rådahl, lärare i bild och slöjd

Caroline Plüss, lärare i slöjd

Ingmar Wistrand, lärare i slöjd

Claes Åhammar, lärare i slöjd

Anna Andén, lärare i idrott

Giannis Tsombos, lärare i idrott

Niki Tounousidis, rastinspiratör

 

De första två skoldagarna kommer vi att ha schemabrytande aktiviteter för att lära känna varandra. Detta presenteras närmare av lärarna i klassrummen. Då kommer också olika dokument att delas ut och gås igenom. Flera av dessa ska fyllas i och återlämnas till mentor senast fredagen den 24 augusti. 

Från och med onsdag den 22 augusti följer vi ordinarie schema. 

 

Övrig information

Ett byte från Skolwebben till Skolplattformen pågår i hela Stockholms stad. Mer information om detta kommer. Frånvaroanmälan sker precis som tidigare via Skolwebben. www.skolwebb.stockholm.se

Fram till dess att Skolplattformen fungerar fullt ut kommer vi att mejla ut veckobrev till vårdnadshavare. Detta för att ingen ska gå miste om information från skolan.  

Vi kommer att återkomma med tider för föräldramöten och utvecklingssamtal, som kommer att ske så snart som möjligt. 

 

Avslutningsvis vill vi passa på att presentera vår nya medarbetare Niki Tounousidis, som kommer att arbeta som rastinspiratör. Han kommer att skapa en mer organiserad rastverksamhet för våra elever i mellanstadiet, där eleverna ges tillfälle att göra olika aktiviteter under rasterna. 

Vi ser fram emot ett nytt läsår och ett gott samarbete tillsammans med er.

Hälsningar

Anna Levén, biträdande rektor, samt all personal på mellanstadiet.

Dela:
Kategorier: