Resan till Polen

Gårdagen började med en guidad tur vid Wawel, slottet på bild1. Sedan gick vi ner mot gamla stan (bild 3), och såg bland annat Mariakyrkan på bild 2./Sara, Amanda och Alice

Vi har varit i det judiska kvarteret Kasmierz, i det forna ghettot och vid Schindlers fabrik (Bild 4). Det var intressant men samtidigt ganska hemskt (Bild 5). /Måns, Tyra, Nina och Gustav

Det här är bilder från Auschwitz koncentrationsläger (Bild6), den antagligen värsta massakerplatsen på jorden. Här dog ca1,3 miljoner människor under de åren lägret var i verksamhet. Det var en viktig upplevelse att komma hit och att komma ihåg att detta aldrig får ske igen. Glöm aldrig! (Bild7-10)/Thyra, Mikaela, Nicolas och Christina

Varje dag möts vi framför skolan som ligger precis vid Krakow slottet.

Dela:
Kategorier: