Förvaltningschefen hyllade Aspuddens skolas elevråd

Lena Holmdahl förvaltningschef, Stockholms Stads utbildningsförvaltning, besökte Aspuddens skola under fredagen den 8 december. Detta för att gratulera Aspuddens elevråd till utmärkelsen Årets Elevråd 2017.

Lena samtalade med elevrådets styrelse och höll ett tal under Nobelprisceremonin där rektor Katrin Burström delade ut Aspuddens fredspris till några högstadieelever.

Efter en lunch i matsalen med eleverna avslutades besöket med en rundvandring där Lena fick ta del av skolans värdeord som visas i fotoutställningen som skapats av elevrådet.                                    

                                                                                                                                                                                                                                                                  

Dela:
Kategorier: