Aspuddens skolas elevråd är Årets elevråd 2017

 Där kan bland annat nämnas temadagar såsom Nobeldagen och Anti-rasistdagen; värvningskampanjer och jul-tack med godisutdelning till alla medlemmar. Under våren har elevrådet även anordnat Aktivitetsdag med aktiviteter som t.ex. vattenkrig, tårtbakning, väggmålning och fem-kamp. På aktivitetsdagarna har elevrådet även bjudit in RFSU och Panetoz till föreläsningar och konserter. Elevrådets styrelse har även varit ute på stora och lokala tidningar och pratat om elevers inflytande och rätt i skolan. Elevrådets styrelse har organiserat en permanent utställning med fotografier som speglar skolans värdeord. Sist men inte minst har elevrådet gått ett flertal utbildningar hos bland annat Sveriges Elevråd som ska främja elevrådet och medlemmarnas framtidsutsikter.

https://youtu.be/9dAzW7efltE

Dela:
Kategorier: